دسته‌بندی نشده

دستگاه تست قند خون چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه تست قند خون چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه تست قند خون یکی از کاربردی ترین تجهیزات پزشکی سنجشی می باشد که برای  اندازه گیری قند خون در منزل، مطب ها، کلینیک ها، درمانگاه ها و کلیه بخش های مراکز درمانی به ویژه برای سنجش قند خون در افراد مبتلا به دیابت، دچار افت قند خون یا هیپوگلیسمی و مستعد دیابت استفاده می شود. دستگاه تست قند خون که به عنوان دستگاه اندازه گیری گلوکز یا گلوکومتر نیز نام گذاری شده است.دستگاه تست قند خون اغلب توسط بیماران دیابتی برای نظارت بر سطح گلوکز خون به منظور حفظ سلامتی استفاده می شود. ورزش ، غذا ، داروها ، استرس و سایر عوامل بر میزان گلوکز خون شما تأثیر می گذارند و بررسی ۵-۶ بار در ماه توسط آزمایشگاه ها بسیار سخت و همچنین گران قیمت و به صرفه نخواهد بود. این دستگاه با ردیابی نوسانات سطح گلوکز خون ، می توانند بیماری دیابت فرد را بهتر کنترل کند.

 

دستگاه قند خون zyklusmed مدل TD_4267

استفاده از دستگاه تست قند خون برای چه افرادی پیشنهاد می شود؟

  • افراد دیابتی باید مقدار قند خون خود را تا جایی که برایشان مقدور است  به مقدار اصلی و طبیعی نزدیک کنند. برای اینکه وعده های غذایی، میزان استراحت و حتی میزان فعالیتشان را بتوانند تنظیم کنند ، لازم است که از دستگاه تست قند خون استفاده نمایند تا بتوانند این تغییرات را متوجه شوند.
  • افرادی که  انسولین و یا داروهایی قندی ( مثل گلی بن گلامید ، رپاگلیناید و ….. ) را مصرف می کنند، می توانند به وسیله این مواد قند خون خودشان را کاهش دهند ، باید از این دستگاه استفاده کنند تا هرگونه تغییر در میزان قند خون خود (افت قند) را متوجه شوند  و مانع هرگونه مشکل یا بروز اتفاق بدتر شوند.
  • افرادی که به تازگی آزمایش کاملی انجام داده اند و متوجه شدند که به بیماری دیابت مبتلا شده اند .
  • افرادی که در دوران بارداری دچار دیابت بارداری شده اند.

 

 

چه زمانی بهتر است که از دستگاه قند خون استفاده کنیم؟

زمان و مقدار گرفتن آزمایش قند خون در افراد دیابتی متفاوت است، اگر فرددیابت نوع 1 و یا قند خون بالا دارد ، باید در چند مرحله میزان قند خون را اندازه بگیرد. به همین دلیل می گوییم که بسته به نوع بیماری دیابت ، زمان استفاده از این دستگاه متفاوت خواهد بود و بهترین زمانی که برای تمام افراد دیابتی پیشنهاد می شود ، زمان ناشتا بودن است.

 

 

چگونگه از دستگاه تست قند خون استفاده کنیم؟

دستگاه تست قند خون دارای یک نمایشگر بصری و شاخص های صدا می باشد و قسمتی در آن تعبیه شده است که می تواند نوارهای تست شده را صادر کند. این دستگاه تنها به ۰.۵ میکرولیتر  خون نیاز دارد و حتی قادر به ذخیره سازی اطلاعات نیز می باشد. تمام آنچه که ما نیاز داریم این است که فقط نوار را درون دستگاه قرار دهیم و مقدار کمی خون از انگشت سوراخ شده را روی نوار قرار دهیم.
در هر زمان که می خواهید ، می توانید سطح گلوکز خون خود را اندازه گیری کنید. دستگاه تست قند خون همراه با یک باتری به فروش می رسد  و می تواند تا ۱۰۰۰ آزمایش دوام بیاورد. نوارهای تست دستگاه قند خون نسبتاً مقرون به صرفه بوده و به راحتی در بازار موجود می باشند . نتایج نوارهای تست گلوکز دستگاه قند خون با تمام استانداردهای پیشرفته بین المللی مطابقت دارد.
زمانی که قصد انتخاب دستگاه سنجش قند خون را دارید ، بهتر است اطلاعات کافی در این زمینه را کسب کنید و در نهایت دستگاه مورد نظر را انتخاب کنید. در بیشتر دستگاه های قند خون باید ابتدا یک نوار آزمایش را در دستگاه قرار دهید. سپس نوک انگشتی که با الکل تمیز کردید را با یک سوزن مخصوص فشار می دهید تا یک قطره خون دریافت کنید.
نوار آزمایشی که به خون آغشته کردید را با دقت درون دستگاه قرار دهید و منتظر بمانید ، تا میزان قند خون شما در صفحه ظاهر شود. اگر از این دستگاه به خوبی و به روش درست استفاده گردد ، معمولاً در اندازه گیری گلوکز خون بسیار دقیق است.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *